PhytoDerm

Dermanyssus gallinae, znany jako „ptaszyniec”, jest pasożytem zewnętrznym żywiącym się krwią, powszechnie występującym u kur niosek i stanowi jeden z najważniejszych problemów epidemiologicznych i ekonomicznych ferm drobiu.

Pasożyt najczęściej żeruje na skórze ptaków, jednak notuje się przypadki występowania w nosie czy w oczach. W stadzie kur można zaobserwować zwiększony stres, który często prowadzi do agresji. Ugryzienia przez pasożyta mogą przyczynić się także do samookaleczenia czy kanibalizmu. Konsekwencją są także: mniejsza nieśność, występowanie jaj z krwawymi plamami na skorupie, anemia będąca skutkiem utraty krwi. Na skórze ptaków może dochodzić da stanów zapalnych i zgrubień (objawy podobne jak w przypadku wszawicy).

Ptaszyniec kurzy jest nosicielem wielu patogenów, więc niektóre choroby ptaków mogą wynikać z zakażeń przenoszonymi przez roztocza. Pasożyt podczas ugryzienia wpuszcza do organizmu kury ślinę. Zawarta w niej toksyna jest szczególnie niebezpieczna dla młodych ptaków, które padają z wycieńczenia i anemii. Dermanyssus gallinae mają bardzo długi cykl produkcyjny i są ogólnie odporne na preparaty roztoczobójcze. Aby zmniejszyć populację pasożytów, firma Phytosynthese opracowała produkt PhytoDerm, naturalne rozwiązanie o dwóch uzupełniających się działaniach.

Po pierwsze zawarte w produkcie lotne monoterpeny z olejków eterycznych posiadają właściwości odpychające tego stawonoga. Po drugie rośliny dostarczające biodostępnych laktonów działają toksycznie na układ nerwowy roztoczy. Naturalne składniki blokują receptor acetylocholinoesterazy i zakłócają przewodnictwo nerwowe.

PhytoDerm ma zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy na fermie jeszcze on nie występuje, jak i podczas cyklu produkcyjnego, aby ograniczyć rozwój jego populacji.

Stosowanie preparatu PhytoDerm nie wymaga okresu karencji. Ma postać stałą i płynną. Może być stosowany okresowo lub w sposób ciągły, w zależności od potrzeb danej fermy. Dawkowanie 1 kg na tonę paszy lub 1 ml na 1 litr wody pitnej.

Wszystkie produkty Phytosynthese są analizowane pod kątem zawartości substancji aktywnych we własnym laboratorium. Doświadczenie Phytosynthese w doborze składników i kontroli substancji aktywnych gwarantuje standaryzację i niezawodność. Produkty tej firmy są dostępne do użytku w rolnictwie ekologicznym zgodnie z przepisami europejskimi.